NASZ ADRES,
Marwice 15, 66-432 Baczyna
PRACUJEMY W GODZINACH
06.00 - 14.00

Jakie są najważniejsze parametry drewna konstrukcyjnego?

drewno konstrukcyjne

Ogromny wpływ na trwałość drewnianej konstrukcji ma nie tylko technika budowy i doświadczenie brygady montażowej, ale przede wszystkim jakość materiału użytego do wykonania projektu. Ze względu na zróżnicowane parametry, drewno konstrukcyjne powinno być wybierane zgodnie z celem, jakiemu ma służyć. Do najpopularniejszych gatunków używanych do wykonywania konstrukcji są sosna oraz nieco trudniejszy w obróbce świerk. Na co zwracać uwagę przy zakupie drewna?

O czym mówi klasa drewna?

Klasa drewna to źródło podstawowych informacji na jego temat. Najczęściej wykorzystywanym w budownictwie materiałem jest drewno klasy C24. Literą „C” oznacza się drzewa iglaste, warto też wiedzieć, że litera „D” określa gatunki liściaste. Liczba wskazuje natomiast na wytrzymałość materiału – im wyższy numer, tym większej wytrzymałości należy się spodziewać. Jeśli szukasz składu drewna w Gorzowie Wielkopolskim, który oferuje certyfikowane drewno dostępne od ręki, zapraszamy do Stolarni Marwice.

W jaki sposób drewno jest impregnowane?

Impregnacja pozwala chronić drewno konstrukcyjne przed wpływem skrajnych temperatur, wilgocią, grzybami i owadami. Jedną z metod, dzięki którym preparat wnika głęboko w strukturę materiału, jest wielogodzinne zanurzanie. W tym procesie drewno nasiąka impregnatem, co znacznie wydłuża jego żywotność. Najlepszym sposobem jest zaś bez wątpienia impregnacja ciśnieniowa w autoklawie, podczas której preparat wnika w materiał pod wpływem wygenerowanego ciśnienia.

Drewno lite czy klejone?

Drewno klejone cechuje się zdecydowanie większą wytrzymałością niż jego lity odpowiednik, dlatego też jego zastosowanie jest znacznie szersze. Z drewna klejonego można wykonać między innymi złożoną konstrukcję więźby dachowej, a także uzyskać długie odcinki, jeśli wymaga tego projekt.