NASZ ADRES,
Marwice 15, 66-432 Baczyna
PRACUJEMY W GODZINACH
06.00 - 14.00

Suszenie drewna - Stolarnia Marwice

image
image
image

Suszenie drewna

Drewno zaraz po ścięciu ma wilgotność powyżej 50%. Wiele jednak zależy od tego, kiedy zostało ścięte. Najmniej wody ma w sobie drewno pozyskane w czasie zimowej przerwy w jego wegetacyjnym cyklu, czyli zazwyczaj w okresie od listopada do stycznia. Gdy wycinka następuje w latem, to zawartość w wody w drewnie może dochodzić nawet do 70%.


Do budowy konstrukcji drewnianych stosuje się drewno o wilgotności ok 20%. Użycie drewna o wyższej wilgotności jest często popełnianym błędem ponieważ drewno wysycha po wbudowaniu. Schnące drewno kurczy się, paczy i skręca.


Stosując tarcice mokrą na konstrukcję np. więźby dachowej, musimy liczyć się z tym, że po kilku miesiącach jej przekrój po przez skurcz drewna zmniejszy się o 5-7%, czyli np. belka mokra 8x18cm  po kilku miesiącach będzie miała przekrój  7,6 x 17,2cm. Sama zmiana przekroju na konstrukcję nie ma tak dużego znaczenia jak luzowanie się połączeń. Ciasno dokręcona nakrętką murłata lub jętka z mokrego drewna po pewnym czasie będzie się luzowała co będzie miało znaczący wpływ na osłabienie całej konstrukcji nośnej.


W naszym składzie oferujemy drewno suche strugane, ponadto wykonujemy usługowo suszenie elementów drewnianych z drewna iglastego.